Návod na sázení a pěstování růží

 

K tomu, aby růže zdravě rostly a bohatě kvetly, potřebují dostatek prostoru (velkokvěté sázíme 50 cm, pnoucí 1 m od sebe), dostatek slunce (nesázet do stínu pod stromy apod.), na živiny bohatou, propustnou zem s přiměřenou vláhou. Před výsadbou se doporučuje prorýt půdu do hloubky 50 cm (na 2 rýče), zarýt kompost, případně vylepšit dobrou ornicí z pole. Nezakořeněné sazenice růží nesnášé hnojení umělými hnojivy! Těmito hnojivy se může přihnojit až druhým rokem po důkladném zakořenění (Cererit, NPK - bohatě stačí). Pokud sázíme růže na místo starých růží, vyplatí se uplně vyměnit zem, jinak nové růže slabě a málo kvetou. Projeví se zde tzv. únava půdy. V potřebné vzdálenosti vyryjeme jamky do hloubky a šířky zhruba 30 cm, na dno vysypeme trochu dobré zeminy, potom ostrým nožem nebo nůžkami zkrátíme kořeny asi na 10 - 15 cm, aby se pohodlně bez ohýbání vešly do jamky (z místa ohybů kořenů často vyrůstají plané výhonkyú. I úplně krátké kořeny těsně před zasazením ještě seřízneme. Kořeny prosypeme dobrou zeminou. Sázíme tak hluboko, aby místa očkování zůstala stabilně 3 - 5 cm v zemi (viz. obrázek).

Sazenice v jamkách důkladně zalijeme a nahrneme k nim zem do tvaru kužele, alespoň 20 cm vysoko. Zabráníme tím jejich vysychání a namrznutí. Z jara po oschnutí půdy nahrnutou zeminu odhrneme (místo očkování zůstává stále 3 - 5 cm pod povrchem země, výhony sestřihneme na 10 - 20 cm, slabé výhony ponecháme kratší, silnější delší, zmrzlé výhony úplně odstraníme.

V prvním roce růže nehnojíme. Po odkvětu odstřihneme květ pod 2. listem shora, aby snáz vyrašila nová poupata. Když z pod místa očkování vyroste planý výhon, nejjistější je odhrnout zeminu a výhon nožem odříznout těsně u kořene. Pokud se ponechá i malý kousek planého výhonu, vyroste znovu. Během vegetace podle potřeby zaléváme (hlavně mladé růže), kypřením půdy ničíme půdní škraloup a plevele. Proti mšicím stříkáme KARATE a MOSPILAN, proti padlí (moučný povlak na listech) SULKA, proti černé skvrnivosti DITHAN, KUPRIKOL, PEROZIN, GALBEN, AGROBAT, NOVOZIR a RIDOMIL. Proti plísním stříkáme preventivně, když vyrostou první výhony a listy (po 14 dnech stále opakujeme). Na podzim růže sestříhneme jen zhruba, bez zřetele na počet oček (asi 40 - 50 cm) a přihrneme zem (což je nejspolehlivější ochrana proti promrznutí) a případně přistínit chvojím. Vlastní řez, při kterém stříháme na 10 - 20 cm, provádíme až na jaře. Není vhodné mezi růže sázet jiné květiny (astry, mečíky atd.), rostliny si vzájemně překážejí a omezují se v růstu i kvetení. Budete-li se řídit radami obsaženými v tomto návodu, Vašerůže budou krásné a budou Vám přinášet radost.

 

Pěstování pnoucích růží

Na podzim nesestřihujeme jako keřové růže, ale pouze k nim nahrneme zeminu do výše 20 - 30 cm, aby nevymrzly. Na jaře odhrneme a odstřihneme nemocné a uschlé výhony. Popínavým růžím poskytujeme oporu, ke které je vysazujeme. Pokud jsou růže starší, husté a rozrostlé, vystřihujeme staré výhony, nové mladé ponecháme.